MAŚCI
Konie mają bardzo zróżnicowane umaszczenie, które jest wypadkową koloru skóry i włosów. Zależy ono od pigmentu, a wpływa na nie wiele innych czynników, jak oświetleniem, załamywanie światła oraz budowa samego włosa.U dzikich koni umaszczeniemiało charakter ochronny; natomiast udomowwienie tego gatunku zwierząt, a także sztuczna selekcja spowodowała jego zróżnicowanie.
Konie maści jasnej uchodza za bardziej wrażliwe na wpływy środowiska, podczas gdy o ciemnej za mniej wrażliwe.
Maści i ich odmiany opisuje się przd odsadzeniem źrebaka od matki. Ogólnie maści można podzielić na zasadnicze i złożone, u których na maści zasadniczej są widoczne nieregularne plamy, bądź domieszka włosów innej barwy. Poniżej przedstawiam cechy poszczególnych maści.
Maść kasztanowata, zwana dawniej cisawą: sierść jest brązowożółtawa (włosy grzywy i ogona są tej samej barwy lub jaśniejszej), a skóra ciemnopigmentowana.
W obrębie tej maści można wyróżnić odcienie:
jasnokasztanowaty- włosy są jasnorudożółtawe, w grzywie i ogonie jasne
kasztanowaty- włosy są rudożółte, ogon i grzywa tej samej barwy lub lekko jaśniejsze
ciemnokasztanowaty-włosy są ciemnobrązowe (czekoladowe), grzywa i ogon tej samej barwy
złotokasztanowaty- włosy są rudożółte, mają one złocisty połysk, ogon i grzywa tej samej barwy lub nieco jaśniejsze
brudnokasztanowaty- ciemobrązowa sierść, a grzywa, ogon i szczotki są konopiaste
Maść gniada: włosy mają barwę czerwonobrunatną, a ogon i grzywa są zawsze czarne. Również kończyny do stawów nadgarstkowych i skokowych są najczęściej czarne. Odcienie tej maści są następujące:
jasnogniada- sierść jest barwy jasnoczerwonobrunatnej z żółtym odcieniem, okolice brzucha i pachwin bywają jaśniejsz, najczęściej bez czarnego zabarwienia kończyn
ciemnogniada- włosy są ciembrązowe, na sierści występują ciemniejsze jabłka
skarogniada- barwa włosów jest czarna, ale na nozdrzach, w okolicach pachwin, a również na wewnętrznej stronie kończyn występują tzw. podpalenia
Maść kara: włosy sierści, ogona i grzywy carne
Maść siwa: na skórze ciemnopigmentowanej włosy białe z domieszką różnie zabarwionych. Grzywa i ogon białe lub czarne oraz biało- czarne.
Maść biała: na skórze pozbawionej pigmentu (różowej) jest biała sierść, włosy grzywy i ogona również są białe. Oczy są czerwone lub irysowate, a kopyta jasnożółte (woskowe). Źrebięta rodzą sie białe.
Maść bułana- włosy sierści są żółtobeżowobrązowe, a grzywy i ogona czarne, podobnie kończyny powyżej stawów napiąstkowych i skokowych bywają zwykle czarne.
U ras prymitywnych na grzbiecie jest czarna pręga oraz pręgowanie na przedramieniu i podudziu.
Maść izabelowata: sierść jest barwy żółtawej, ale grzywa i ogon są o kilka tonów jaśniejsze lub nawet białe. Rozróżnia się maść izabelowatą zwykłą tzn. "glinkę" o żółtawej sierści i pigmentowanej skórze oraz maść izabelowatą właściwą o sierści kremowej i różowej skórze, a oczach irysowatych."
Maść myszata: włosy sierści popielate, z ciemną pręgą na grzbiecie oraz pręgowane kończyny.
Maść srokata: na ciele zwierzęcia są nieregularne plamy białe oraz innej maści.
Maść tarantowata: znana jest w trzech wariantach:
na tle białej maści występują na całym ciele ciemne jabłka (plamy) różnej wielkości
obok jednej maści zasadniczej widoczna jest maść siwa na zadzie, lędźwiach i grzbiecie, a na tym ciemnym tle ciemne plamy pokrywające prawie całego konia.
konie maści zasadniczej mają na lędźwiach i zadzie dużą, nieregularną plamę siwą lub białą, na której są umieszczone ciemnej barwy jabłka różnej wielkości.