RASY
Przemyślana i planowa praca hodowlana, trwająca przez niekiedy wiele dziesiątków lat umożliwiła hodowcom wytworzenie poszczególnych ras koni. Obecnie jej potencjalne możliwości uzewnętrzniają się najbardziej w doskonałych warunkach środowiskowych, a bez ich zapewnienia ulega ona begeneracji. Jako zasadę przyjmuje się, że im genotyp jest bardziej udoskonalony, czyli szlachetny, tym wymaga lepszych warunków środowiskowych. Uszlachetnione rasy pochodzą od koni miejscowych, któe przekrzyżowano z rasami kulturalnymi.
Wszystkie rasy koni można zaliczyć do jednego z poszczególnych typów koni (gorącokrwistego, zimnokrwistego lub pierwotnego).
Najbardziej znane rasy koni gorącokrwistych:
Czysta krew arabska- rasa ta została wytworzona przez koczowników beduińskich na Półwyspie Arabskim. Na ich cechy wielki wpływ miał klimat pustynny, ze swoimi charakterystycznymi właściwościami, ajk: wysokie temperatury z dużymi skokami w dzień i w nocy, ostra selekcja w bardzo ciężkich warunkach. Z wędrującymi plemionami przemierzały one przeciętnie 20 kilometrów dziennie, ten czynnik miał duży wpływ zwłaszcza na selekcję młodych koni.
Istotną cechą koni arabskich jest również ich łagodne, sympatyczne usposobienie.
Ciężkie warunki bytowania w ich ojczyźnie sprawiły, że bardzo dobrze wykorzystują paszę i nie potrzebują jej w obfitości. Konie arabskie dobrze sprawdzają sie w jeździe w stylu western, w rekreacji i rajdach. Jednak ich użytkowanie jest ograniczone przez mały wzrost i brak talentu do skoków.
Charakteryzują się wyjątkową suchością tkanki, niewybrednośćią w stosunku do paszy i odpornością, jak również szybkośćią oraz wytrzymałością. Wysokość w kłębie: od 148 do 155 cm.
Pełna krew angielska- jest to najkulturalniejsza rasa koni na świecie. W stosunku do niej używa się także określenia konie wyścigowe.
Została wytworzona w wyniku jednostronnej selekcji na dzielność wyścigową, która zresztą jest bardzo zbliżona do selekcji naturalnej dla tego gatunku zwierząt. Owa ostra selekcja doprowadziła do perfekcji mechanikę ruchu, szybkość przemiany materii oraz jakość i sprawność działania różnych narządów.
Rasa ta wywodzi się zasadniczo od trzech ogierów i stu klaczy tzw. królewskich. Konie te pochodziły prawdopodobnie z importu lub były po ogierach ze Wschodu albo uszlachetnionych krwią arabską bądź inną orientalną. Były to: Darley-Arabian o maści kasztanowatej, Godolphin-Arabian o maści gniadej oraz Byerley-Turk maści karej. Najwyższej klasy konie pełnej krwi angielskiej oprócz Anglii i Irlandii są hodowane w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech. Rasa ta w dalszym ciągu jest używana do ulepszania różnych ras półkrwi dla zwiększenia ich dzielności. Wysokość w kłębie:ok. 165 (choć zdarzają się także 1,5 i 1,7 m).
Angloarab- ideą stworzenia tej rasy było połączenie najznakomitszych cech użytkowych koni arabskich i pełnej krwi angielskich. Dzięki angloarabom świetne rezultaty osiągnęli hodowcy z Francji, Anglii i Polski.
Przedstawiciele tej rasy posiadają czasami niepospolite zdolności do sportu jeździeckiego, a głównie do skoków i WKKW. Wysokość w kłębie: 165 cm i więcej.
Holsztyn- na stworzenie współczesnego, nowoczesnego modelu konia holsztyńskiego największy wpływ wywarły ogiery: Marlon xx, Ladykiller xx, Cottage Son xx, Manometr xx, polski angloarab Ramzesm, oraz dwaj synowie Ladykillera Landgraf i Lord.
Konie holsztyńskie mają największy wpływ na prawie wszystkie rasy szlachetne o użytkowaniu sportowym. Charakteryzują się one wydajnym i bardzo prawidłowym ruchem. W użytkowaniu są niezawodne, inteligentne i pojętne. Jako skoczki reprezentują najwyższą klasę (skaczą odważnie i doskonale technicznie). Muskulatura ich ciała jest atletyczna: kłąb wysoki, klatka piersiowa pojemna, budowa kończyn doskonała, kopta duże, prawidłowe. Wysokość w kłębie: od 165 cm.
Traken- konie tej rasy uważa sie za jedne z najpiękniejszych. Współcześnie są to klasyczne konie sportowe o szczególnych predyspozycjach do skoków przez przeszkody i do ujeżdżania. Są one hodowane na terenie całych Niemiec, ale najbardziej rozpowszechnione są w północnej części. Maść mają głównie gniadą, kasztanowatą, karą i siwą. Wysokość w kłębie: od 162 do 172 cm.
Oldenburg- nowoczesny koń tej rasy ma zdolności do skoków przez przeszkodu i cechuje się poprawnym ruchem. Konie tej rasy biorą także udział w konkurencji WKKW. Wyróżniają sie także bardzo zrównoważonym charakterem. Wysokość w kłębie: około 168 cm.
Quarter Horse-korzenie rasy sięgają czasów kolonizacji amerykańskiej. W czasach późniejszych konie te były używane przez kowobojów do pracy na ranczach. Po pracy brały udział w wyścigach na jedną czwartą mili, organizowanych na ulicach miasteczek (a quarter of a mile). Obecnie jest to najszybszy koń na świecie na tym dystansie, przegrywają z nim nawet konie pełnej krwi angielskiej.
Można wyróżnić dwa typy w budowie Quartera: jeden z wyraźną domieszką pełnej krwi oraz drugi w typie "Bull Dog". Pierwszy przypomina nieco wyglądem konia pełnej krwi, jednak ma wyraźniejsze mięśnie. Bull Dog natomiast jest bardziej krępy, ma zwartą budowę i niezwykle rozrośnięte mięśnie (zwłaszcza zadu) sprintera."
OZNACZENIA RAS:
xx- pełna krew angielska
oo- czysta krew arabska
xx oo- czysta krew angloarabska
xo- półkrew angloarabska
m- małopolska
kn- konik polski
śl- śląska
wlkp- wielkopolska
baw- konie bawarskie
hafl- haflingery
hes- konie heskie
han- hanowerskie
hol- holsztyńskie
trk- trakeńskie
z- zimnokrwista